Sposoby na zapalenie zatok przynosowych

Ostre zapalenie zatok przynosowych to częsta dolegliwość, która może być uciążliwa i jeśli będzie bagatelizowana – może prowadzić do groźnych powikłań oraz przejścia w trudne do leczenia przewlekłe zapalenie zatok przynosowych. Sposoby leczenia oraz konieczność konsultacji z lekarzem uzależnione są od stopnia nasilenia dolegliwości i czasu trwania objawów ostrego zapalenia zatok przynosowych.

W pierwszej kolejności odpowiedzmy sobie na pytanie: czy objawy chorobowe, które u mnie występują, to ostre zapalenie zatok.

Zaczerwieniona kobieta wyciera nos, cierpi na zapalenie zatok
Czy to zapalenie zatok?

 | 

Najnowsze wytyczne leczenia zapalenia zatok przynosowych

 | 

Jak radzić sobie z objawami ostrego zapalenia zatok przynosowych?

 | 

Ostre wirusowe i powirusowe zapalenie zatok przynosowych

 | 

Czynniki predysponujące do ostrego zapalenia zatok przynosowych

Czy to zapalenie zatok?

Ostre zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych charakteryzuje się występowaniem co najmniej dwóch objawów:

  • Ikona mężczyzny z blokadą nosa (niedrożnością przewodów nosowych)blokada nosa (niedrożność przewodów nosowych)
  • Ikona mężczyzny z wyciekiem z nosa, czyli katarem (przednim lub tylnym – określanym czasem jako „spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła”)wyciek z nosa, czyli katar
    (przedni lub tylny – określany czasem jako „spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła”)
  • Ikona mężczyzny z bólem lub uczuciem rozpierania w obrębie twarzyból lub uczucie rozpierania
    w obrębie twarzy
  • Ikona mężczyzny z upośledzeniem lub utratą węchuupośledzenie lub utrata węchu

Według klinicznej definicji zapalenia zatok jednym z objawów powinna być: blokada nosa lub wydzielina z nosa. Objawy trwające do 12 tygodni (tak, to nie pomyłka – do 3 miesięcy) definiujemy jako ostre zapalenie zatok przynosowych.


Najnowsze wytyczne leczenia zapalenia zatok przynosowych są skierowane również do pacjentów

Z uwagi na rozpowszechnienie ostrych zapaleń zatok, w 2020 roku autorzy najnowszych europejskich wytycznych dotyczących leczenia zapalenia zatok – dokumentu EPOS 2020 (Europejskie wytyczne na temat zapalenia zatok przynosowych i polipów nosa – ang. European Position Paper on Rhinosinusitis and Nasal Polyps) po raz pierwszy skierowali ww. dokument nie tylko do lekarzy, ale także do pacjentów, farmaceutów, pielęgniarek i innych pracowników medycznych.

Ikona otwartej książki z wytycznymi leczenia zapalenia zatok
Kobieta radzi sobie z objawami ostrego zapalenia zatok przynosowych, siedząc na kanapie z kubkiem w ręce, wygrzewając się pod kocem i wydmuchując nos

Jak radzić sobie z objawami ostrego zapalenia zatok przynosowych?

W dokumencie EPOS 2020 zaproponowano tzw. zintegrowane ścieżki opieki nad pacjentem z chorobami zatok przynosowych, oparte na samoleczeniu, e-zdrowiu i rekomendacjach dla farmaceutów – to pierwszy poziom leczenia. Jest on zarezerwowany dla chorych z łagodnymi objawami choroby, trwającymi krótko.

Drugi poziom opieki obejmuje podstawową opiekę zdrowotną, czyli wizytę lub telekonsultację z lekarzem rodzinnym, a poradę specjalisty laryngologa rezerwują dla chorych z cięższym przebiegiem, podejrzeniem powikłań i nawracającymi objawami.

Więcej o leczeniu zapalenia zatok


Ostre wirusowe i powirusowe zapalenie zatok przynosowych

W leczeniu ostrych zapaleń zatok przynosowych, w fazie wirusowej i powirusowej dominuje przede wszystkim leczenie objawowe:

  • Ikona mężczyzny z udrożnionym nosem (zmniejszenie obrzęku błony śluzowej nosa)udrożnienie nosa (zmniejszenie obrzęku błony śluzowej nosa)
  • Ikona mężczyzny ze zmniejszoną ilością wodnej wydzieliny w fazie wirusowejw fazie wirusowej zmniejszenie ilości wodnistej wydzieliny
  • Ikona mężczyzny płuczącego nos solą fizjologicznąw fazie powirusowej ułatwienie ewakuacji gęstej, zalegającej
    w jamach nosa i zatokach wydzieliny poprzez płukanie nosa solą fizjologiczną i stosowanie leków ziołowych (fitoterapia)
  • Ikona mężczyzny leczonego przeciwzapalnie lekami, jak np. Respero Myrtolleczenie przeciwzapalne

Najnowsze wytyczne zalecają w leczeniu ostrych wirusowych i powirusowych zapaleń zatok również fitoterapię, jednak z zastrzeżeniem, że dotyczy to leków.

Podstawowym przesłaniem EPOS 2020 jest unikanie w wirusowym i powirusowym zapaleniu zatok przynosowych stosowania antybiotykoterapii, kiedy nie ma wskazań do jej zastosowania.
To wymaga jednak większej edukacji pacjentów i pełniejszego włączenia samych chorych w proces leczenia, tak aby samoleczenie zostało rozpoczęte już w pierwszej fazie choroby.
Dlatego też zalecenia EPOS 2020 skierowane są również do pacjentów, a nie tylko do lekarzy, jak to miało miejsce w przypadku wcześniejszych rekomendacji.


Czynniki predysponujące do ostrego zapalenia zatok przynosowych

Istnieją dowody, że wady budowy anatomicznej nosa i zatok przynosowych mogą predysponować do nawracającego zapalenia zatok przynosowych, podobnie jak obrzęk błony śluzowej nosa u chorych z przewlekłym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa. Jeśli zapalenie zatok występuje u Ciebie częściej niż 3x w roku może warto w okresie bezobjawowym (gdy będzie można dokładnie zbadać Twój nos) umówić się na konsultację laryngologiczną.

Zarówno aktywne, jak i bierne palenie tytoniu również predysponuje do zapalenia zatok – zadbaj o czystość powietrza, które wdychasz.

Kobieta siedzi zawinięta w koc i kaszle, jest zaczerwieniona na twarzy i cierpi z powodu ostrego zapalenia zatok przynosowych

Higiena życia

Ważnym elementem leczenia zapalenia zatok przynosowych jest odpoczynek i sen. Organizm potrzebuje czasu na walkę z infekcją wirusową i regenerację. Dlatego staraj się odpoczywać i spać wystarczająco długo, aby wspomóc proces leczenia. Pamiętaj też o diecie bogatej w warzywa i owoce.

Zadbaj o prawidłową czystość i wilgotność powietrza w mieszkaniu (szczególnie w sezonie grzewczym).

Udowodniono też, że do czynników zapobiegających ostrym wirusowym zapaleniom zatok przynosowych należy systematyczne uprawianie aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności.

Może warto już teraz wstać od komputera i wybrać się na spacer.

Ikona z dwoma znakami zapytania

Referencje

up

Na podstawie:

Fokkens WJ., Lund VJ., Hopkins C., Hellings PW., Kren R. i in.: Europejskie wytyczne na temat zapalenia zatok przynosowych i polipów nosa 2020 – EPOS 2020. Magazyn Otorynolaryngologiczny. 2020, nr 75-76.

Jurkiewicz D., Rapiejko P.: Zapalenie zatok przynosowych. W: Jahnz-Różyk K., Kupczyk M., Gawlik R. (red.): Alergologia w praktyce klinicznej cz. 2. PZWL, Warszawa, 2023.

Rapiejko P., Talik P., Jurkiewicz D.: Nowe możliwości leczenia ostrego zapalenia zatok przynosowych zgodnie z EPOS 2020. Otolaryngol Pol 2022; 76 (1): 29-39.

Powrót do góry strony