Zapalenie zatok przynosowych u dzieci

Zatoki czołowe rozwijają się do 5. lub 6. roku życia. Większość wszystkich zatok osiąga dorosłe rozmiary w wieku 15 lat. Zatoka czołowa rozwija się jako ostatnia, zwykle osiągając dorosłe rozmiary do 19. roku życia.

 

Zapalenie zatok u dzieci
Przyczyny zapalenia zatok przynosowych u dzieci

 | 

Jakie objawy mogą sugerować zapalenie zatok u dzieci?

 | 

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

 | 

Zapalenie zatok u dzieci – co może pomóc?

 | 

Leczenie zapalenia zatok domowymi sposobami

Przyczyny zapalenia zatok przynosowych u dzieci

Zapalenie zatok u dzieci jest zwykle spowodowane przeziębieniem (infekcja grypopodobna).

Przeziębienie powoduje, że śluz blokuje otwory zatok przynosowych, przez co zaburzone jest usuwanie wydzieliny z nosa i wentylacja zatok. Stwarza to optymalne środowisko dla patogenów: wirusy osiadają na błonie śluzowej, namnażają się i wywołują zapalenie zatok. Dzieci są podatne na ten rodzaj infekcji, ponieważ ich układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Z tego powodu bardzo ważne jest szybkie leczenie pierwszych objawów przeziębienia w dzieciństwie.


Jakie objawy mogą sugerować zapalenie zatok u dzieci?

Zapalenie zatok należy podejrzewać, gdy katar nie ustępuje po 10 dniach i występują typowe objawy podobne do występujących u dorosłych:

  • gorączka lub wysoka temperatura
  • zmęczenie i złe samopoczucie
  • zatkany nos, zwykle w połączeniu z przeziębieniem i ropną wydzieliną z nosa
  • ból głowy
  • ból twarzy
  • zmniejszenie czucia węchu.

Często rodzice zauważają tylko ogólne objawy, takie jak przeziębienie, gorączka i zmęczenie dziecka. Podobnie jak u dorosłych, zapalenie zatok może wystąpić u dzieci w tym samym czasie, co inne infekcje i dlatego może być łatwo przeoczone. Dlatego zawsze należy skonsultować się z pediatrą, który postawi właściwe rozpoznanie i w razie potrzeby przepisze odpowiednie leki.

Zapalenie zatok u dzieci
Gorączka u dzieci

Zapalenie zatok przynosowych u dzieci: Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Koniecznie trzeba skonsultować stan chorego dziecka z lekarzem, jeśli:

  • gorączka wzrasta powyżej 39 st. C
  • na ścianie gardła widoczny jest ślad śluzowej wydzieliny.

Szczególnie u dzieci wzrasta ryzyko powikłań, a stan zapalny może rozprzestrzenić się np. na gałki oczne lub uszy. Z tego powodu nie należy brać leczenia dziecka w swoje ręce, zwłaszcza jeśli objawy zapalenia zatok nie ulegają szybkiemu złagodzeniu.

Dobrze wiedzieć: Kobiety karmiące piersią, które cierpią na zapalenie zatok, powinny zawsze skonsultować się z lekarzem, aby chronić swoje nowonarodzone dziecko. Lekarz może dostarczyć informacji na temat tego, które metody leczenia zapalenia zatok mogą być stosowane bez ryzyka dla dziecka.


Zapalenie zatok przynosowych u dzieci – co może pomóc?

Lekarz pediatra po zbadaniu i postawieniu rozpoznania przepisze odpowiednie leczenie. Celem terapii jest, ogólnie rzecz biorąc, rozluźnienie nagromadzonej, zalegającej wydzieliny i wspomaganie jej odpływu. To zwykle wypłukuje patogeny i przywraca wentylację zatok. Przydatne są inhalacje parą wodną, stosowanie miejscowych środków obkurczających i kropli do nosa z solą fizjologiczną. Irygacje solą fizjologiczną mogą pomóc w mechanicznym oczyszczaniu wydzieliny. Minimalizuje to obciążenie bakteriami i alergenami oraz poprawia funkcję oczyszczania przez śluzówki. Można również rozważyć terapię mukolityczną. Zawsze należy postępować zgodnie z instrukcjami dotyczącymi prawidłowego dawkowania w danej grupie wiekowej. W doborze preparatu i dawkowania może pomóc lekarz.

  • Leczenie parą wodnąLeczenie parą wodną
  • Krople z solą fizjologicznąKrople z solą fizjologiczną
  • Płukanie nosaPłukanie nosa
  • Płukanie gardłaPłukanie gardła wodą z solą

 


Wskazówki dotyczące leczenia domowymi sposobami

Zapalenie zatok u dzieci zwykle rozwija się w wyniku przeziębienia. Proste domowe środki zaradcze mogą przynieść ulgę. Poniżej mały przegląd.

  • Picie płynówPij dużo: Picie dużej ilości płynów pomaga upłynnić zalegającą wydzielinę. Odpowiednia jest woda, niesłodzona herbata lub rozcieńczony sok.
  • Leczenie z uniesioną głowąLeż z uniesioną głową: Podniesienie głowy podczas snu, by umożliwić łatwiejsze spływanie wydzieliny, jest również pomocne i może przynieść ulgę.
  • Ciepłe okłady na twarzStosuj ciepłe okłady na twarz : Ciepłe okłady stosowane na okolice twarzy, które są dotknięte chorobą, również mogą mieć działanie łagodzące.

 

Dalsze informacje na temat Respero Myrtol:

Dawkowanie

Referencje

up

Na podstawie:

Fokkens W, Lund V, Bachert C, et al. EAACI. European position paper on rhinosinusitis and nasal polyps. Rhinol Suppl. 2005;18:1-87.

Marom T, Jennings K, Patel JA, et al. Acute bacterial sinusitis complicating viral upper respiratory tract infection in young children. Pediatr Infect Dis J. 2014 Aug;33(8):803-8. Doi: 10.1097/INF.0000000000000278.

Sengespeik HC, Zimmermann T, Peiske C, et al. Myrtol standardisiert in der Therapie von akuten und chronischen Atemwegserkrankungen bei Kindern. Eine multizentrische Anwendungsbeobachtung [Myrtol standardized in the treatment of acute and chronic respiratory infections in children. A multicenter post-marketing surveillance study]. Arzneimittelforschung. 1998;48(10):990-4. German.

Shahid SK. Rhinosinusitis in children. ISRN Otolaryngology. 2012. Doi: 10.5402/2012/851831.

Powrót do góry strony